BIOGRAFIA Krystyna Zachwatowicz

 

Krystyna Zachwatowicz-Wajda (ur. 1930), ur. Krystyna Zachwatowicz, jest polską scenografką, kostiumografką i aktorką. Jest córką architekta i konserwatora zabytków Jana Zachwatowicza i Marii Chodźko. Kościesza i żona reżysera Andrzeja Wajdy. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Jest współzałożycielem (wraz z A. Wajdą) Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.

Biografia

Zachwatowicz urodził się 16 maja 1930 r. W Warszawie. Ukończyła Wydział Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1952) oraz Wydział Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1958). W 1958 r. Zadebiutowała jako scenografka w Rzymskiej kurtyzanie Marina Držicia na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu. W 1960 r. Przeprowadziła się do Sosnowca, gdzie była związana z teatrem studenckim Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Tam zaprojektowała scenografię do Ślubu Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Jarockiego. Zachwatowicz współpracował z Jarockim także przy innych produkcjach teatralnych: Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza (1964, 1972; polski: Matka) i Szewcach (1971; polski: Szewcy) w Teatrze Starym w Krakowie. W Teatrze Starym realizowała scenografie do kilku przedstawień w reżyserii Konrada Swinarskiego, tj .: Nie-Boska komedia Zygmunta Krasińskiego (1965; polska: Nie-Boska Komedia), Sen nocy letniej Williama Szekspira (1970) oraz sztuki w reżyserii Andrzej Wajda: Noc listopadowa Stanisława Wyspiańskiego (1974; polska: Noc listopadowa), Zbrodnia i kara Fiodora Dostojewskiego (1984) oraz Hamlet IV Williama Szekspira (1989).

W latach 1958–70 Zachwatowicz była aktorką krakowskiej Piwnicy pod Baranami, gdzie stworzyła legendarny portret „pierwszej naiwności”.

Nagrody

1994: Srebrny Medal Cracoviae Marenti za wkład w Krakowie, za założenie Mangghi (wraz z Andrzejem Wajdą i Karoliną Lanckorońską).

1995: Złoty Laur Przekroju „za drugą Japonię” (wraz z Andrzejem Wajdą).

1999: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

2003: nominacja do Polskiej Nagrody Filmowej (wraz z Magdaleną Biedrzycką) w kategorii Kostiumy do filmu Zemsta.