BIOGRAFIA MAŁGORZATA-SZUMOWSKA

 

Małgorzata Szumowska (ur. 26 lutego 1973 r.) To polski reżyser, scenarzysta i producent, urodzony w Krakowie.

Jej film „W imię” 2013 otrzymał nagrodę Teddy Award dla najlepszego filmu fabularnego na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę Grand Prix na 32. corocznym festiwalu filmowym w Istambule. Jej film Body został wybrany do pokazu w głównej sekcji konkursowej 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Szumowska zdobyła Srebrny Niedźwiedź dla Najlepszego Reżysera Ciała.

Kariera

Szumowska przez dwa lata studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, zanim rozpoczęła studia filmowe. Szumowska jest absolwentką znanego kolegium filmowego w Łodzi, które może pochwalić się takimi absolwentami, jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Krzysztof Kieślowski. Jako studentka Szumowska nakręciła film krótkometrażowy, który zajął 14 miejsce w historii Łódzkiej Szkoły Filmowej Cisza (Silence) to krótki film dokumentalny, w którym Szumowska starała się uchwycić proste życie polskiej wiejskiej rodziny.

Szczęśliwy człowiek (Happy man)

Szumowska ukończyła szkołę filmową w 1998 roku, a debiutancki film fabularny Szczęśliwy człowiek w 2001 roku. Film został nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, a Szumowska została członkiem Europejskiej Akademii Filmowej w tym samym roku. Fabuła eksploruje skomplikowane relacje między trzema osobami borykającymi się z ogromnymi trudnościami, które jednak dążą do szczęścia, a przynajmniej unikają tragedii.

Ono (nieznajomy)

Jej następny film, Ono (Stranger), koncentruje się na związku między kobietą w ciąży a dzieckiem, którego się spodziewa. Postanawiając nie dokonywać aborcji, matka próbuje przygotować swoje dziecko na doświadczenie świata zewnętrznego. Sprawy komplikują się, gdy kobieta ma problemy zdrowotne.

Ojciec (Ojciec)

W 2005 roku Szumowska nakręciła krótki film Ojciec (ojciec), jeden z trzynastu współczesnych opowiadań polskich reżyserów z okazji Solidarności, na który składają się film Solidarność, Solidarność (Solidarność, Solidarność). Opierając się na doświadczeniach ojca, film Szumowskiej wykorzystuje archiwalne materiały z jego filmów dokumentalnych.

33 sceny z życia (33 Scenes from Life)

Znaczący przełom w karierze Szumowskiej nastąpił w 2008 r., Kiedy to 33 sceny z życia z udziałem Julii Jentsch, która zdobyła nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Inspirowany własnym życiem, ale, jak podkreśla, „nie autobiograficzny”, film opowiada historię Julii. Utalentowana fotografka, żonata z Piotrem, odnoszącym sukcesy kompozytorem, Julia ma doskonałe i wygodne finansowo życie, aż pewnego dnia sielanka zostanie przerwana.

Elles

Szumowska pracowała również jako koproducent horroru Larsa von Triera wydanego w 2009 roku Antychrysta. W 2011 roku zakończyła swój międzynarodowy projekt Elles z Juliette Binoche. Światowa premiera Elles odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Opowiada historię Anne, paryskiej dziennikarki badającej prostytucję wśród studentów. Jej badania zabierają ją do dwóch dziewcząt, Charlotte i Alice, których życie różni się znacznie od jej własnego. Pozwalają jej odkryć świat, który uważa zarówno za odpychający, jak i uwodzicielski.